לדף הפייסובק של אירועי הבליינד דיי                            
  לדף הפייסבוק של המרכז לעיוור                               

להרשמה לניוזלטר  

  קישור לאתר NVDA, תוכנת קורא מסך חינמית

 


English
חדשות ועדכונים

תמצית מדיון ועדת הזכויות של המרכז לעיוור בישראל מיום 4.7.2016 ,

 

24.7.16

שלום לכולם,

 

 

 

תמצית מדיון ועדת הזכויות של המרכז לעיוור בישראל מיום 4.7.2016 ,

לידיעת הציבור

 

 

עדכון מנכ"ל

א.  מכרז נופש – למכרז הנופש שהוציא השירות לעיוור לא הוגשה אף הצעה. המנכ"ל מיידע שבכוונתו לנהל מו"מ עם חברה לשירותי נופש שיגישו הצעה לציבור העיוורים לצאת לנופש מאורגן בכל האופנים האפשריים – כיחיד, משפחות, קבוצות וכד'.

המשמעות המיידית היא, שבשל העיכוב במכרז, הנופשים לא יוכלו לקבל את הסבסוד מהרווחה בהתאם לזכאותם, שכן כעת אין גורם שמרכז את הטיפול מול המשרד עד שהנושא יוסדר. משתהיה הצעה מסודרת מטעם המרכז לעיוור, יתכן שיהיה צורך לפנות לשירות לעיוור, או לגורם אחר מטעמו, לקבלת הסבסוד האמור ביציאה מאורגנת לנופש של עיוורים (דהיינו, מי שהכנסתו הכוללת אינה עולה על גובה קצבת הנכות). כשתגובש הצעה מסודרת מטעם המרכז לעיוור תובא על כך הודעה מטעמו ומה ההסדרים ליהנות ממנה. השתתפות המרכז, כמקובל כיום, במימון מלווים לנופש קבוצתי מאורגן, תיבחן לאור ההצעה שתתקבל.

ב.   הכרה בתעודות עיוור – בעקבות הדיונים בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת, במסגרת אירועי ה"בליינד דיי", יש התקדמות מסויימת בשיח עם השירות לעיוור והביטוח הלאומי, בנוגע להכרה במקבלי תעודת עיוור, מן העבר, ע"י הביטוח הלאומי. עם גיבוש סופי של הצעת הביטוח הלאומי להתמודדות עם סוגייה זו, נעדכן את הציבור וככל שיהיה צורך להנחותו בנושא, יובאו גם הנחיות ברורות.

ג.    דמי ליווי – גם נושא זה עלה בוועדה לביקורת המדינה. בשנה שעברה ניתנה הבטחה ממנכ"ל משרד הרווחה, מר משה סילמן, שיקים וועדה לבחינת דמי הליווי והשוואתם לקצבת ניידות אך דבר לא התקדם.  תחודד הדרישה למתן דמי ליווי מלאים לאנשים שמגיעים לגיל פרישה. זה הגיל בו הם זקוקים במיוחד לליווי. הכנסתם קטנה והוצאותיהם גדלות, ודווקא אז מונע  זאת מהם השירות לעיוור.

ד.   סיעוד –  דווח שלבקשתנו הורחבה הגדרת  עיוור "בודד". מעתה אם בן הזוג קיבל בעבר קצבת נכות  והיום הוא עונה בעצמו להגדרת "בודד", הוא ימשיך לקבל את הקצבה. הביטוח הלאומי הודיע שהציבור אינו נדרש לפעול, הם יאתרו בעצמם את הזכאים לכך ויעבירו את הקצבאות באופן אוטומטי.

 

ה.  השוואת קצבת נכות לגובה שכר המינימום-

המנכ"ל מיידע שלקראת סוף החודש (24.7) תעלה, בוועדת שרים לענייני חקיקה, הצעתה של ח"כ נאווה בוקר, להשוואת קצבת הנכות לגובה שכר המינימום. לפי הצעת החוק, מי שיקבל השלמה זה מי שאין לו כיסוי ביטוחי לאובדן כושר עבודה ממקור אחר. מדובר בעיקר באוכלוסייה ותיקה. בהקשר לכך, מציין המנכ"ל, שפנה אליו יו"ר ארגון הפעולה של הנכים , מר קובי כהן, בבקשה לסיוע מהמרכז  הן בתמיכה בחוק והן בגיוס אנשים לעצרת שהם מקיימים ב20.7 .  הוחלט להיענות לבקשה של מר קובי כהן ולהתגייס לתמיכה במאבק.

 

ו.      הנחות חשמל ומים

מדווח שלא חלה התקדמות. בדיון שהתקיים בוועדת הכספים של הכנסת כחלק מאירועי הבליינד דיי, אמר יו"ר הוועדה, ח"כ גפני, שהוא מבקש לקבל נתונים לגבי מצב העיוורים בפועל בנוגע לנושא זה. אנו אוספים מידע ומכינים התייחסות לבקשת יו"ר הועדה.

 

ז.      יחסי ציבור/דוברות

המנכ"ל מעדכן שלאור הנראות לה זכינו באירועי הבליינד דיי, פנו אליו מספר משרדים שעוסקים ביח"צ/תקשורת ולובינג. בפגישה שקיים עם אחת הפירמות המובילות, הוצגה בפניהם תמונת הצרכים העכשוויים שלנו (מאבקים תקשורת וכד'). הם חזרו עם הצעה לבנות קמפיין, ולא לפצל את הדרישות למאבקים נפרדים. הם הראו מתווה פעולה סדור. חשוב לציין שבעת שנפתח במאבק הציבורי, יהיה על הקהילה להתגייס לכך במלא המרץ. האגודות והעמותות השונות ידרשו להתארגן לכך.

 

החלטה: מברכים עקרונית על רעיון קיום קמפיין שמנוהל מקצועית ע"י גוף מתמחה. לאחר בחינת הצעות נוספות ומיצוי ההתמחרות, יובא הדבר לוועדת הכספים לאישור.

 

      נתי ביאליסטוק-כהן                                         עו"ד זוהר   ג'ינאו

   המנהל הכללי                                               יו"ר ועדת הזכויות


    שלח לחבר     גירסה להדפסה
     
חזרה לחדשות ועידכונים
 
אודותינו   צור קשר   הצהרת נגישות