לדף הפייסובק של אירועי הבליינד דיי                            
  לדף הפייסבוק של המרכז לעיוור                               

להרשמה לניוזלטר  

  קישור לאתר NVDA, תוכנת קורא מסך חינמית

 


English
חדשות ועדכונים

הבהרה לציבור

הבהרה לציבור

 

ביום ראשון החולף, הגיש שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, לממשלה, את הצעתו לפתרון משבר קצבאות הנכות. הצעתו, ככל הנראה, כללה תיקונים בחוק הביטוח הלאומי לשם העלאת הקצבה, לנכים בגיל העבודה ולנכים מעל גיל העבודה, וכן מספר נושאים נוספים שיטופלו שלא באמצעות תיקון חקיקה.

 

בעוד שתזכיר הצעת החוק הופץ באופן רשמי, כמתחייב מכללי החקיקה בישראל, יתר הדברים הוצגו לממשלה, אך לא הופץ כל מסמך פורמלי לגביהם.

 

בין היתר, הצהיר השר, שבכוונתו להעלות בצורה משמעותית את דמי הליווי לאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה, ואף, בחלק מהעיתונים נכתב כי בכוונת השר להעלות את דמי הליווי לגובה קצבת הניידות. למרות זאת, לפי המידע שברשותנו אין בכוונת השר להעלות את דמי הליווי לגובה קצבת הניידות, כי אם להעלותם לגובה שיישאר נמוך מקצבת הניידות באופן משמעותי.

 

אין ספק, שמאבקנו, הציבורי והמשפטי, הם שהביאו את השר להעמיד נושא זה בשורה אחת עם הנושאים לטיפול, לצד העלאת קצבת הנכות כללית. יחד עם זאת, יצאנו למאבק צודק שתכליתו השוואה מלאה בין הקצבאות, כי אין כל בסיס ענייני לאפליה בין אוכלוסיית האנשים עם עיוורון לאוכלוסיית האנשים עם מוגבלות בתנועה. על כן, למרות הצהרות השר, אנו ממשיכים במאבקנו, ולא נוותר עד להשגת מטרותיו.

 

באשר לקצבת הנכות, הצעת השר מאד מצערת ומאכזבת, בהיותה חלקית ובהיותה קצרת רואי. בהצעת השר, לפי תזכיר הצעת החוק, ישנה פעימה אחת בלבד ובה העלאה זעומה של הקצבה. אנו, המרכז לעיוור בישראל, וארגונים רבים השותפים למאבק בנושא, דוחים את הצעת השר וממתינים ליום בו תתרכך שרירות לב הממשלה והקצבאות יעמדו על שעור ראוי, לאורך זמן, יוצמדו לשכר המינימום ויתנו מענה לפלח רחב ביותר באוכלוסייה הרלוונטית.

 

אנו מזכירים לשר, ולחבריו – שר האוצר וראש הממשלה, שאין זו דרישה "חמדנית", כי אם דרישה צנועה לחיים בכבוד בישראל.

 

בברכה,

נתי ביאליסטוק-כהן

המנהל הכללי

    שלח לחבר     גירסה להדפסה
     
חזרה לחדשות ועידכונים
 
אודותינו   צור קשר   הצהרת נגישות