ה- BLIND DAY הוא יום המודעות לקהילת האנשים עם עיוורון ולקויות ראייה בישראל. הוא מתקיים בכל שנה בתאריך 6/6 וזאת מאז משנת 2010. 6/6 היא ההגדרה הרפואית לראייה תקינה; ודווקא ביום הזה אנו מזמינים את החברה הישראלית לא לראות 6/6, ולהכיר את קהילת האנשים עם עיוורון ולקויות ראייה.

מטרת היום: לא מדובר ביום התרמה, אלא יום להגברת המודעות לקהילה, ועידוד שילובה בחברה; תחת הסלוגן: ‘תעצמו את העיניים – ותראו!’ – כשבכל פעם נבקש להראות פן נוסף בחיי הקהילה. ככלל, בחרנו להדגיש את ערך השוויון – עצמו את העיניים ותראו שכולנו שווים, גם כשאיננו רואים 6/6.

ב- BLIND DAY נתייחס ל’דברים שמחברים בין אנשים’. חיבור באמצעות כלל תחומי החיים, בדגש על תעסוקה, במטרה לעורר מודעות וליצור הזדמנויות חדשות עבור הקהילה.

פעילות ותאריכים: בלוח הפעילויות שלנו תוכלו למצוא מגוון פעילויות המתקיימות במוקדים שונים. בנוסף, כנסת ישראל מציינת מידי שנה את האירוע ביום מיוחד בו מתקיימים דיונים בוועדות השונות וכן מתבצעת פעילות חוויתית במשכן בשיתוף עם ח”כים ושרים. אנו שואפים לחשיפה תקשורתית רחבה ואליה מתווספת פעילות ברשת בנושאים הרלוונטיים.

עומדים מאחורי היום: ה- BLIND DAY נוסד ע”י ‘חושבים בצבע’, קבוצת סטודנטים עם עיוורון ולקויות ראייה מתחום  התקשורת. בשנים האחרונות היום מתנהל בהובלת המרכז לעיוור בישראל, בשיתוף עמותות וארגונים, העוסקים בשיפור חייה של קהילת האנשים עם עיוורון ולקויות ראייה, לצד גופים מהמגזר הציבורי והפרטי ובשיתוף פעולה עם משרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים. אנו מאמינים כי החברה מכירה בחשיבות השילוב, אך לא חשופה מספיק לקהילת האנשים עם עיוורון ולקויות ראייה, ולא מודעת ליכולותיה, לצד הפעולות שהחברה יכולה לעשות כדי לשפר את חיי הקהילה.

אומנם לא נוכל לראות אתכם אבל מאד נשמח שתצטרפו אלינו ושתיקחו חלק בפעילויות היום על מנת לסייע לנו ליצור חשיפה רחבה לקהילה ובכך להגביר את המודעות לאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה וליכולותיהם.
אומנם לא נוכל לראות אתכם אבל מאד נשמח שתצטרפו אלינו ושתיקחו חלק בפעילויות היום על מנת לסייע לנו ליצור חשיפה רחבה לקהילה ובכך להגביר את המודעות לאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה וליכולותיהם

אמנם לא נוכל לראות אתכם אבל מאוד נשמח שתצטרפו אלינו.

לאירועי הבליינד דיי 2023 בדף הפייסבוק

ללוח אירועי בליינד דיי 2021

לאירועי הבליינד דיי 2021 בדף הפייסבוק

חפשו אותנו בפייסבוק, באינסטגרםblinday, וביוטיוב

להאזנה לשיר בליינד דיי בביצועו של אביהו שבת  לחצו כאן

להאזנה לשיר הבליינד דיי בליווי של שפת הסימנים לחץ כאן

לקישור לסרט דייט בחשכה לחץ כאן

המפורסמים נרתמים לבליינד דיי- לחצו כאן

לקישור לערוץ היוטיוב לחצו כאן 

נשמח לספר לכם כמה עובדות על ציבור העיוורים ולקויי הראייה בישראל:

בישראל כ 24,500 בעלי תעודות עיוור שמהווים כ 3.3 פרומיל מאזרחי ישראל. כ 51% מבעלי תעודות העיוור הן נשים עיוורות.

3 הגורמים העיקריים לעיוורון בישראל בקרב האוכלוסייה המבוגרת הם: ניוון מקולרי גילי (AMD) וכן גלאוקומה וסוכרת – שלושתן ניתנות למניעה באבחון מוקדם וטיפול הולם. המחלה העיקרית הגורמת לעיוורון בקרב ילדים עד גיל 18 היא RETINITIS PIGMENTOSA – מחלה תורשתית.

76% מציבור העיוורים בישראל הם מעל גיל 50, מתוכם 21% הם עיוורים מוחלטים. 4% הם מתחת לגיל 15, מתוכם, 35% הם עיוורים מוחלטים.

36% מציבור הנשים העיוורות בישראל, מעל גיל 20, נשואות לעומת 61% מציבור הגברים העיוורים ולעומת 60% מהנשים בישראל.

במחקר שנעשה בישראל נמצא כי שיעור התעסוקה של אנשים עם עיוורון הוא הנמוך ביותר מתוך כלל המועסקים עם נכויות: 28% בהשוואה ל- 42% מהנכים בדרגה חמורה.

במחקר נוסף שנערך נמצא כי שיעור התעסוקה של אנשים עם עיוורון עולה ככל שעולה השכלתם: 68% מציבור האקדמאים העיוורים משתתפים בכוח העבודה במשק.

למרות חסמים מרובים העומדים בדרכו של אדם עם העיוורון לעבודה, רבים (אם כי לא מספיק) מצליחים להתמודד עם הקשיים העומדים בפניהם ומשתתפים בשוק העבודה הפתוח. תחומי העבודה הנפוצים נחלקים ל: מינהל, מומחיות מקצועית, תמיכה טכנית, מכירות ושיווק, תמיכה אדמיניסטרטיבית, חקלאות, אומנות, ייצור ומרכזנות.

השימוש במינוח “אדם עם עיוורון” ולא “אדם עיוור” מעיד כי העיוורון הינו רק מאפיין ואינו מייצג את האדם כמכלול. נשמח שתאמצו אותו.

כיתוב שחור על גבי רקע צהוב הוא הבולט ביותר לאנשים עם שרידי ראייה.

לא תמיד העיוורון נראה לעין. משזיהית אדם עם עיוורון וברצונך לעזור לו, שאל בתחילה אם הוא זקוק לעזרה. היה והוא אינו זקוק לה – סמוך על שיקול דעתו. היה ונענה בחיוב להצעתך, הצע לו את מרפקך כדי להובילו. זכרו – אדם עם עיוורון הוא לרוב אדם שומע – פנו אליו ולא למי שאיתו.

לא כולם יודעים אבל כתב הברייל, שמהווה כתב בינלאומי משמש רק מיעוט מהאנשים עם עיוורון. כיום, קיימות תוכנות הקראה שלמעשה מנגישות את העולם הטכנולוגי עבור אנשים עם עיוורון ומאפשרות שימוש באינטרנט באם האתר הונגש.

אדם עם עיוורון יכול לעשות הכל. האמינו בו, סמכו עליו והתייחסו אליו כמו אל כל אחד אחר.

תודה שהקדשתם לנו מזמנכם וקראתם! זכרו, גם כשלא רואים 6/6 אפשר לאהוב, להרגיש, לחוות ולחשוב בצבע. ב6.6 כל שנה ישראל עוצמת עיניים, ורואה.

דף הפייסבוק שלנו www.facebook.com/blindday6.6.  דף האינסטגרם שלנו blinday

נתראה ב- Blind Day  הב

Print Friendly, PDF & Email