דבר המנהל הכללי אגרת לציבור 3

שלום לכולם,

מה נשתנה בחודשיים האחרונים?

שבחודשיים האחרונים, תרתי עמותות, אגודות וארגונים אחרים העוסקים בטיפול בהיבטים שונים של חיי האדם עם עיוורון/לקות ראייה, ופגשתי אנשים רבים מהקהילה שלנו. אני עדיין לומד ואין דרך טובה יותר מאשר “ללמוד דרך הרגליים”. מפגשים אלו העשירו אותי מאד והם מסייעים לי להבין את רחשי הציבור, מה מעניין, מה מפריע, מה בוער ומה כואב. אני לוקח את כל המידע שאספתי ומקווה לעשות בו שימוש נכון למען הקהילה בעתיד.

הביטוח הלאומי הודיע על כוונתו להתקשר עם המרכז לעיוור לצורך “גיור” מלא של התכנה, קוראת המסך, NVDA, ובקרוב נתחיל את הצעדים המעשיים ליישום התקשרות זו עם פנייה לאיתור ספק שיבצע את הפרוייקט עבורנו. הצלחת פרוייקט הגיור תהיה בשורה לציבור המשתמשים במחשב באמצעות “קורא מסך”, שכן מדובר בתוכנה חינמית הניתנת להורדה באינטרנט ותהווה אלטרנטיבה מעולה לתוכנות היקרות מאד שנמכרות היום בישראל.

המרכז התקשר, לצורך יצירת פרוייקט יוקרתי שיגביר, כך אני מקווה, את המודעות של הציבור הרחב לצרכים מחד וליכולות מאידך של קהילת האנשים עם עיוורון, בפרוייקט זה נרצה לשלב גם אנשים מקהילתנו ונפנה בדרך מסודרת בהמשך, עד אז לא אמסור פרטים נוספים – שיבנה קצת מתח.

אירועי הבליינד דיי מתקרבים, וגם על כך יצאו הודעות מסודרות עם לוח פעילויות מפורט, אנו עובדים על כך ללא לאות ואני מאמין שיהיה מעניין!

זה גם המקום להזכיר, שעם שובנו מחופשת הפסח חלק גדול מהצוות שמעניק לכם שירות במרכז יהיה מאד עסוק גם בנושאי הבליינד דיי, אז אנא קבלו בהבנה אם רמת השירות תיפגע מעט.

אני מניח שמרביתכם שמתם לב לכך שוועדת הזכויות של הוועד המנהל של המרכז לעיוור מפרסמת, תמצית מדיוניה. פרסום תמצית הדיונים נועדה, מעבר לרצון לשיתוף ולשקיפות, להציג בפני הציבור את עבודת המרכז לעיוור בתחום הטיפול בזכויות הקהילה, להציג את הדילמות ולחלוק את סדרי העדיפות שנקבעים לטיפול בנושאים החשובים שעל סדר היום.

אני רוצה לסיים באמירה לכבוד חג הפסח, שאנו עומדים בפתחו, וקשה להינתק מהמשמעות של חג זה לעם ישראל והקשר שלה למאבקינו כקהילה. חג הפסח מסמל מעבר מהיות ישראל קבוצה מדוכאת, נטולת זכויות, אשר התלכדה סביב רעיון החירות, עמדה על זכותה לקבוע את מסלול חייה ועתידה, ועקב כך הפכה לעם ישראל. כך גם אנו, ציבור האנשים עם עיוורון/לקויות ראייה, פועלים במישורים רבים על מנת לקדם את זכויותינו, לגבשם לכדי כלים המאפשרים לנו לקבל את ההחלטות באשר לדרכנו ולעתידנו, ובכך אנו הופכים, כל יום קצת יותר, מציבור לקהילה.

מכל צוות המרכז לעיוור בישראל שלוחה לכם ברכת פסח שמח, לכם, ולכל בני משפחתכם,

בברכה,

נתי ביאליסטוק כהן
המנהל הכללי