דבר המנהל הכללי / איגרת 9

לקראת הבליינד-דיי, אני שמח לדווח לציבור על כך שיש לנו לוח אירועים מרשים ובו שלל אירועים ומפגשים עם הציבור, בדרכים שונות, שמטרתם היא חשיפת היכולות והצרכים של אנשים עם עיוורון ולקויות ראייה. גם השנה, נשים דגש על תעסוקה ככלי לשילוב בחברה, מתוך הכרה בכך שאדם עובד הוא אדם עם “תחושת עצמי” חיובית, שמביאה אותו לקחת חלק פעיל בחברה, לתרום למשק ולהפוך מ”מקבל” ל”נותן”.

בין יתר הדברים, הוזמנו לבקר במשכן נשיאי ישראל, ונערוך שם, משלחת של אנשים עם עיוורון ולקויות ראייה, ביקור לשיח עם הנשיא ורעייתו, בו נציג את הקהילה, קשייה ויכולותיה. אני מקווה שהביקור במשכן הנשיא, והחשיפה שיביא, יועיל לנו לקדם את כל הנושאים החשובים העומדים על סדר היום שלנו. כמו כן, תיפתח תערוכת “מתחברים 6.6”, המהווה את החלק הטקסי של פרוייקט גדול, עליו עבדנו במשך כשנה, ובו הצטלמו ידוענים בשני פורמטים. הפורמט הראשון הוא צילום וידאו של יום שלם בכיסוי עיניים, והתובנות שהם קבלו מכך. סדרת סרטי הווידאו תוצע לחברות השידור השונות להקרנה. הפורמט השני הוא סדרת צילומי סטילס, של אותם ידוענים, שבוימו באורח סוראליסטי, ובהן הידוענים משחקים תפקיד של איש מקצוע הכושל בתפקידו. זו דרכנו, להגיד לציבור, בדרך מחויכת, שאם איננו רואים זה לא אומר שהם יכולים לעשות את העבודה טוב יותר.

אני ממליץ לכולם להיכנס ללוח האירועים המלא, באתר המרכז, ולראות את שלל האירועים המוצעים לציבור.

קבוצת חברי הקהילה, שנקראים “שומרי הסף”, הבינו שללא המרכז לעיוור יקשה עליהם מאד לקדם עניינים שחשובים להם. בעקבות כך, פנו שוב, חברי הקבוצה, ובקשו לבחון דרכים לשיתוף פעולה עם המרכז לעיוור, ודרכים לשילוב בעשייה. כפי שהתבטאתי בעבר, אני מקדם בברכה כל פנייה לשילוב ולשיתוף, מתוך הבנה, שאנשים שהדבר “בוער בהם”, יכולים להוות זרוע ביצועית חשובה להשגת מטרות משותפות. בתום הדיון עם הקבוצה הוסכם כי המרכז יקים “מטה פעולה” שישתף את הציבור בפעילות, ואלו עקרונות היסוד לפיהם יפעל:

המרכז לעיוור, הוא הגוף היחיד המייצג את ציבור העיוורים בישראל.

כל חבר בקהילה יוכל להצטרף למטה הפעולה.

כל פעולות מטה הפעולה, יתואמו עם המרכז לעיוור ויובלו על ידו.

מעבר לאמור, יפעל מטה הפעולה, באורך שיאפשר ריבוי דעות, אך החלטות שיתקבלו בו, יאפשרו למרכז לעיוור פעילות תקינה ויעילה, יובלו על ידי המרכז לעיוור ויחייבו את כל השותפים. יש לזכור, שפעולות רבות והחלטות רבות, עשויות להידרש גם לאישור המוסדות הרשמיים של המרכז לעיוור.

אני מאמין ומקווה, שדרך פעולה זו תוסיף כח למרכז ולציבור אותו הוא משרת.

בהמשך ישיר לאמור מעלה, הוזמנו לדיון עם פרופ’ אבי שמחון בנושא קצבאות הנכות. מאחר שקבוצת “שומרי הסף” פנו בנפרד, והמרכז פנה בנפרד, סוכם, על דעתי, לאחד את הדיון עם

הצוות של פרופ’ שמחון, על מנת להישמע כקול אחד, וברור, בפניו. ואכן, היה דיון פורה וטוב עם הצוות שהתעניין במצבם של עיוורים ולקויי ראייה בישראל, בנושא הדיון ואנו הצגנו, מתוך הארת טענתנו בדבר אפליה בין הציבור שלנו לציבורים אחרים, את החשיבות בהעלאת קצבת הנכות לגובה שכר המינימום, בפעימה אחת, והצמדתה אליו.

אני מוכרח לציין, מניסיוני, שהקשב לו זכינו, והאמפטיה לטענותינו, אינם, בהכרח, מעידים על תוצאות עבודת הוועדה. אנו, כמו גם ארגוני נכים נוספים השותפים למאבק קצבאות הנכות, נמתין לפרסום החלטות צוות שמחון, כדי לחשוב על המשך הצעדים הנדרשים, ככל שידרשו, להמשך המאבק.

ולסיום, בוודאי נחשפתם לפרסומים בנוגע להקמת מועדון הצרכנות “עדיף”, מועדון צרכנות שנועד לתת משמעות לכח הקניה של אנשים עם מוגבלות, ולהציבם בחזית הצרכנית ובשורה אחת עם ארגוני צרכנות מובילים בארץ. ברור לכם שהצלחת מועדון “עדיף” תלויה בכמות המצטרפים אליו, ולכן אני מאיץ בכם, בכל פה, להיכנס לקישור המופיע באתר המרכז לעיוור ובדפי הפייסבוק שלנו, להבין את תנאי ההתקשרות, להתרשם ולהירשם. כך נוכל להפוך מאנשים עם מוגבלות לאנשים עם עדיפות.

בברכת חג “בליינד דיי” שמח,

נתי ביאליסטוק-כהן

המנהל הכללי

Print Friendly, PDF & Email