דבר המנהל הכללי / אגרת מס’ 12 לציבור

שלום חברים,

לקראת סוף השבוע שעבר הושגה הסכמה על מתווה חדש לקצבאות הנכות, בין צוות המו”מ של ארגוני האנשים עם מוגבלות ובין נציגי הממשלה והכנסת. מתווה זה שהושג קובע, בין היתר, העלאת קצבאות הנכות, העלאת ה”דיסריגרד” (סכום ההכנסה מעבודה ממנו מתחילים להוריד את סכום קצבת הנכות), העלאת קצבת הנכות לילדים ושיפור בקצבאות הניתנות לאנשים שעוברים מגיל עבודה לגיל זקנה. כמו כן, נקבע שקצבת הנכות תהיה צמודה לשכר הממוצע במשק ולא למדד המחירים לצרכן, כפי שהיה עד כה.

באשר לקצבת הנכות, כל אוכלוסיית האנשים עם עיוורון ולקויות ראיה, אלו שנושאים תעודת עיוור ויתכן שאף חלק מאלו שאינם, יכללו במתווה שהושג.

כשיצאנו למאבק, יחד עם ארגונים נוספים, קיווינו לתוצאה טובה יותר. אולם כל מאבק צריך להגיע לעיתים לנקודת אמת, בה הוא ממוצה ובה ברור שיש לקבל החלטות קשות ולעיתים גם כואבות. כחמישים ארגונים הסמיכו צוות מצומצם לנהל את המו”מ בשמם מתוך הבנת העקרונות עימם יוצאים, ומתוך ידיעה שיתכן שלא נקבל כל מה שנרצה. אך גם כשלא מרוצים מהתוצאה חשוב מאד, לעמוד מאחורי ההישג, שכן עמידה זו מהווה איתות למקבלי ההחלטות באשר ליכולת של הארגונים לשלב ידיים ולאחד כוחות במאבק משותף, גם בעתיד. שהרי מה שמונע הגעה להישגים הוא, בראש וראשונה, פילוג.

לאורך כל המאבק, שיתפנו פעולה בצורה מצוינת עם כל הארגונים המעורבים, ואני, אישית, עמדתי עימם בקשר יום-יומי, על מנת להתעדכן ולעדכן. שיתוף הפעולה ואחדות השורות בין הארגונים השונים, הם רווח נוסף שיצא ממאבק נכון, מוסרי ומוצלח.

אני מזכיר לכולם, מאבק זה נסוב על קצבת הנכות ועליה בלבד. לו היינו כורכים במאבק זה דרישות נוספות, היה המאבק נוחל כישלון חרוץ, שכן ככל שמדובר בנושאים כלכליים אחרים – שירותים מיוחדים, דמי ליווי, הנחות מתשלומים שונים, ועוד, רב המפלג על המאחד, ולא ניתן היה להגיע להסכמה בין הארגונים על המשך הדרך.

המתווה אמור לעבור עוד עבודת ניסוח וחקיקה, ואנו נהיה שם על מנת לוודא שיפורש בדרך הנכונה והראויה לו ולהבנות המקובלות עלינו.

אני מוכרח להבהיר כי לא זנחנו את המאבק של קהילת האנשים עם עיוורון לביטול האפליה בינם לבין אוכלוסיות אחרות, בנושאים שונים. כבר בימים הקרובים נעדכן על צעדינו לקידום הגדלת גובה דמי הליווי לסכום ריאלי, הנגזר מקצבת הניידות, לחסרי רכב.

שנה טובה וגמר חתימה טובה,

נתי ביאליסטוק-כהן
המנהל הכללי, המרכז לעיוור בישראל

Print Friendly, PDF & Email