דבר המנהל הכללי / אגרת מס’ 13 לציבור

שלום לכולם,

בשבוע שעבר, עם פתיחת מושב החורף של הכנסת, קיימנו הפגנה במתחם הממשלה בקריה בירושלים. להפגנה הגיעו קרוב ל-300 אנשים עם עיוורון, לקויות ראייה ומלוויהם, מכל רחבי הארץ. הנוכחות של המשתתפים היתה מרשימה ומרגשת, ולמרות ריבוי ההפגנות באותו יום ובאותו המתחם, ההפגנה שלנו זכתה לבולטות רבה, הן במקום והן באמצעי התקשורת השונים.

אני מבקש להודות, אישית, לכל אלו שטרחו ובאו וגם על החיזוקים שאני והמרכז לעיוור בישראל מקבלים על הפעילות ועל העשייה.

למחרת ההפגנה, הוגשה עתירה לבג”צ בדרישה שיורה למשרדי הממשלה הרלוונטיים לתקן עוול מתמשך, ולתקן אפלייה פסולה שמתמשכת, בין קהילת האנשים עם עיוורון ולקויות ראייה לקהילת האנשים עם מוגבלות בגפיים תחתונות, בדרך של העלאה משמעותית של דמי הליווי והעמדתם על גובהה של קצבת הניידות, זו הניתנת לאנשים עם מוגבלות בתנועה שאינם בעלי רכב ואינם נוהגים בעצמם.

מיד בסמוך להגשת העתירה, הורה בג”צ למשיבים מטעם המדינה, להגיש את עמדתם הכתובה, בתוך 30 ימים, ואנו ממתינים בצפייה ובעניין רב, לראות את תגובת המוסדות, ואת צעדיו הבאים של בית המשפט.

הצעדים הבאים במאבק על הגדלת דמי הליווי:

ההפגנה שקיימנו נועדה לעורר את מודעות דעת הקהל ולאותת לממשלה כי מיצינו את הליך ההדברות, אותו ניסינו לקיים בכל דרך בשנתיים האחרונות, וכי אנו פונים לדרך אחרת על מנת לקבל את הסעד שאנו מבקשים. לכן לא קראנו לשר, זה או אחר, לבוא איתנו בדברים – הרי זאת כבר מיצינו, לא באנו והצגנו דרישה ספציפית – הרי זאת כבר מסרנו, ולא באנו להתחיל מאבק “עד ש…” – כי העברנו את הכדור למגרש המשפטי.

גורמי הממשלה הרלוונטיים, לא הרגישו חובה להיענות לדרישותינו במהלך של הדברות, ואף לא חשו חובה לתת לנו מענה לפניותינו למרות שבעקרונות העיקריים של המאבק לא היה לנו כל צורך לשכנע:

  • עצם זכותנו לסיוע בניידות ובליווי אינה נתונה למחלוקת, שהרי המדינה מכירה בכך ומעניקה לנו “דמי ליווי”.
  • הסכום הנדרש אינו נתון במחלוקת, שהרי המדינה קבעה סכום זה לאנשים שמצבם כשלנו – מתקשים בניידות, אינם בעלי רכב ואינם נוהגים.

לכן, מיקוד המאבק הוא בביטול האפליה, ממנה סובלים האנשים עם עיוורון ולקויות ראייה בנושא זה.

על כן, בזמן הקרוב לא צפויה לנו הפגנה בסדר גודל של זו האחרונה ואנו מעבירים, למעשה, את עיקר מרכז הכובד של המאבק למישור המשפטי, ונותנים יהבנו בבית המשפט הגבוה לצדק, ומאמינים, כמאמר מנחם בגין המנוח, ש”יש שופטים בירושלים”. אין בכוונת המרכז לעיוור, בשלב הזה בו נמצא הטיפול, לפעול בדרך כזו שתראה בעיני שופטי בג”צ, כאילו אנו מוחים נגדם.

יחד עם זאת, חשובה לנו מאד הנראות ברשתות החברתיות ואנו מבקשים שתעלו פוסטים בנושא המאבק, תשתפו ותתייגו הוסיפו האשתאג #לאעיווריםלאפליה בכל פוסט שאתם מעלים. שמרו כוחות, כי גם המאבק ברחוב עוד לא נגמר ותדרשו לכוחות אלו בעתיד.

מעניין לעניין ובאותו העניין, נעדכן כי ביום רביעי השבוע, יתקיים, בוועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת, דיון בנושא הנוגע לכוונת הממשלה להפחית את דמי הליווי המשולמים כיום לאנשים שאינם עובדים, אך מקבלים שר”מ, במקום להענות לדרישותנו להעלות את דמי הליווי שמקבלת קבוצה קטנה, מ 50% ל 75%, כפי שהובטח תקופה ארוכה.

אני חוזר ומודה לכולם על ההתגייסות, רגשתם אותי!

 

נתי ביאליסטוק-כהן

המנהל הכללי, המרכז לעיוור בישראל

Print Friendly, PDF & Email