דבר המנהל הכללי / אגרת מס’ 17 לציבור

שלום לחברות ולחברים,

בסימן השנה החדשה הבאה עלינו לטובה, אני מגיש לכם, אגרת מנכ”ל זו ומסכם, עד כמה שניתן לסכם פעילות כה רבה בשנה החולפת.

אפתח ואומר שאני מביט לאחור ומרשה לעצמי להיות מרוצה מהדרך שעברנו בשנה החולפת, דרך, מלאה בעשייה של המרכז לעיוור, בהגברת מודעות לצרכי הקהילה ואף שהמלאכה לא תמה, גם כמה הצלחות נאות.

במהלך שנה זו סוכם שלב משמעותי ב”מאבק הנכים” להגדלת קצבת הנכות. נכון, התיקון הוא מאד קטן ואינו משקף כלל את תקוותנו לשינוי משמעותי והמאבק לא נשלם, אך אל נשכח, במסגרת מאבק זה השגנו גידול משמעותי וייחודי בדמי הליווי. שינוי שרבים מבני קהילה מרגישים מידי חודש בכיסם.

אני חושב שצריך להדגיש עד כמה השינוי בדמי הליווי משמעותי, שכן מעבר לעובדה שהסכום גדל, חוסלו כל ההבדלים בין הזכאים וכיום יש רמה אחת בלבד של דמי ליווי, אחידה, לכולם. זה שינוי מהפכני שהצלחנו לסכם עם השר חיים כץ, למרות “עמדה מקצועית” אחרת של גורמי המקצוע במשרדו. המרכז לעיוור סבור שזו הדרך הנכונה והראויה לתשלום דמי הליווי ונלחם ליישמה. אני מוכרח להגיד שלא שמעתי שום קול של חבר בקהילה אשר חשב שדרכנו לא היתה הדרך הטובה והמיטיבה ביותר עם הציבור אותו אנו מייצגים.

גם הטיפול בדמי הליווי לא תם וכזכור אני מצפים להתערבות של בג”צ בענייננו. רק לאחרונה פנתה המדינה לבית המשפט ובקשה להמשיך את “תרגילי” משיכת הזמן ובקשה לאפשר לה לדוש בנושא עוד שמונה חודשים (לפחות), אך, בעקבות תגובתנו, בג”צ לא נענה לבקשת המדינה והורה לזמן דיון בסוגיה בפניו, ב-5 בדצמבר ( שימרו תאריך זה ביומנכם, כי נרצה לראותכם בבית המשפט- פרטים בהמשך). אני ממשיך להאמין שנוכל להגיע במסגרת זו להישגים בתחום, ואני לא סומך על גופי המדינה שיביאו לנו בשורה מעצמם. חובה לציין, בהקשר זה, ששר הרווחה והגופים שכפופים לו תומכים בעמדתנו, ואילו רק משרד האוצר הוא זה שמתנגד.

בתחום הסיעוד נעשתה השנה רפורמה מקיפה, במסגרתה היה ניסיון לפגוע בזכויות אנשים עם עיוורון הזכאים לגמלת סיעוד ובזכות התערבות המרכז לעיוור ולחימה עיקשת על זכויות אנשים אלו, סוכלה הכוונה וזכויות הזכאים לסיעוד לא נפגעו.

אם כבר הוזכרו חברינו בני “הגיל השלישי”, חובה לציין שבמסגרת הרפורמה בקצבאות הנכות קופחה קבוצה גדולה מהם. ביחד עם ארגון “כן לזקן” הגשנו בג”צ גם בנושא זה ואנו ממתינים לקביעת מועד לדיון בו.

כולי תיקווה שבסיכום השנה הבאה נוכל גם להביא שורת הישגים נוספים בתחומים הרבים שאנו מקדמים.

אנו פועלים ללא לאות לקדם עניינים במספר מישורים את מגוון הנושאים בהם אנו מופלים לרעה: השר”מ, תחום הדיור, תחבורה, תעסוקה ופנאי.

ניתן להבחין שגם השנה המרכז לעיוור ופעילותו למען הציבור, היו חשופים לתקשורת ברמה מאד גבוהה, ואנו וכל הנושאים שעל הפרק זכינו לנראות משמעותית בכל כלי התקשורת ואנו נהנים משיתופי פעולה בכל תחום.

ארגנו ולקחנו חלק בפעילויות רבות במהלך השנה, לקחנו חלק בפסטיבל הבלוז והבירה בשדרות, שהיה הפסטיבל הראשון מסוגו שהונגש לאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה, השתתפנו באליפות ישראל הראשונה בגלישת גלים לאנשים עם מוגבלות ומיסדנו את אליפות ישראל ברכיבה על אופני טנדם, כבר בפעם השנייה. לצד אלו אנו מקדמים, פעולות נוספות הקשורות להנגשת חוויית הפנאי לציבור האנשים עם עיוורון ולקויות ראייה וכן הנגשת שידורי טלוויזיה באמצעות תיאור קולי.

היחידה לטיפול בפרט, של המרכז לעיוור, לבשה פנים חדשות ובשנה החולפת טיפלנו בעשרות פניות וסייענו לאנשים רבים למצות את זכויותיהם בצורה ראויה ומלאה. חשוב לציין שחשיבות פעילותה של היחידה לטיפול בפרט אינה מסתכמת במיצוי הזכויות הפרטני של פונה כזה או אחר, משום שבאמצעותה אנו גם למדים על כשלי מערכת ופועלים מיד לתקנם גם לטובת הציבור באופן כללי.

בהביטי לאחור וכשאני סורק את הישגנו בשנה החולפת, אני בהחלט יכול להיות גאה במרכז לעיוור ובכל הצוות שאיתי, ולהבטיח שנמשיך בדרך זו לפעול לטובת הציבור, להתגבר על כל מכשול ולקדם את זכויות האנשים עם עיוורון ולקויות ראייה בכל התחומים, למען שילוב טוב ומלא בחברה בישראל.

בשמי, בשם הוועד המנהל של המרכז לעיוור ובשם כל עובדיו, אני מברך בשנה טובה ומתוקה את כולכם.
תכלה שנה וקללותיה – תחל שנה וברכותיה!

בכבוד רב,

נתי ביאליסטוק-כהן
המנהל הכללי

Print Friendly, PDF & Email