דבר המנהל הכללי / אגרת מס’ 21 לציבור

שלום חברים,

 

הבליינד דיי התשיעי מאחורינו, וניתן לסכם אותו בסיפוק רב. באירועים שקיימנו השתתף קהל רב מהציבור הכללי ונהנו מהם חברים רבים מהקהילה. חשפנו, במעמד ראש עיריית ירושלים, מר משה ליאון, מנכ”ל המוסד לביטוח לאומי, מר מאיר שפיגלר, וראש מנהל המוגבלויות במשרד הרווחה, מר גדעון שלום, את האפליקציה הנגישה הראשונה לסיור בעיר העתיקה בירושלים. במעמד ראשי משרד הרווחה, שותפינו לארגון יום זה, קיימנו אירוע מרשים בקניון TLV בת”א, עם מוזיקה טובה שממנה נהנו הקהל הרחב, חברי קהילה ומוזמנים. בשיתוף עם עמותת השחמטאים הוצבו בשדרות רוטשילד בת”א, שולחנות ולוחות שח-מט ושחמטאינו אתגרו את העוברים והשבים “במשחק המלכים”. מרוץ הלילה הראשון של העיר פתח תקווה התקיים, בשיתוף עם המרכז לעיוור, בסימן “רצים עם גיבורים”, כאשר, לצד רצים עם מוגבלות אחרת ומתנדבים, רצו כ 50 רצים עם עיוורון מקבוצות “קשר עין” ברחבי הארץ. קבוצות רוכבי הטנדם מכל הארץ ומכל הארגונים התקבצו למירוץ מיוחד וראשון, לציון הבליינד דיי, אף הן.

 

המשותף והחשוב בכל אירועים אלו הוא קיומם במרחב הציבורי ברחבי ישראל תוך מתן בולטות להיותנו חלק ממרחב זה וחשיבות מקומנו בו כשווים בין שווים.

 

לצד האירועים שהזכרתי, זכינו לחשיפה תקשורתית גבוהה, ונושאים חשובים שעל סדר יומנו נזכרו בכל כלי התקשורת – טלוויזיה, רדיו, עיתונות כתובה ורשתות חברתיות, נתנו במה לנושאים רבים שביקשנו לציין ובהם תעסוקה, חברה ופנאי, ספורט אתגרי ומשפחה. כל אלו הביאו לידי ביטוי, לצד צרכינו המיוחדים, גם את יכולותינו ואיכותם של חברי הקהילה, ממקום מכבד ומכיל, בגובה העיניים.

 

אני מודה לכל חברי הקהילה שנרתמו לעשייה הברוכה, שהסכימו לחשוף את סיפורם ולשתף בו את הציבור הרחב. אני מודה גם לכל הארגונים השותפים, שהרימו אירועים שונים בתחומי עיסוקם ותרמו רבות להצלחת היום החשוב הזה ולהגברת המודעות. כמובן, שלא ניתן לסיים מבלי להודות לצוות מתנדבים הנפלא שהיה לנו השנה .

 

לצד אלו, עלי לעדכן בצער, שמדינת ישראל ממשיכה לפעול נגד העלאת דמי הליווי!

 

כזכור, בית המשפט הורה למדינה לתת מענה ענייני לעתירתנו והורה לה לנמק מדוע היא מסרבת להעלות את דמי הליווי כפי שדרשנו. בתום המועד שקצב בית המשפט שבה המדינה וביקשה ארכה בשל הבחירות ובשל עבודת צוות שהוקם לבחינת “פתיחת הסכם הניידות”. לצערנו, בקשה זו של המדינה התקבלה ובית המשפט העניק לה ארכה בת שלושה חודשים. בתום תקופת הארכה, לפני ימים ספורים, שבה המדינה וביקשה ארכה בת חמישה חודשים נוספים ושוב ביססה בקשתה על שני עניינים אלו – עבודת הוועדה והבחירות.

 

המדינה הסבירה שהוועדה מתקדמת בעבודתה והיא בוחנת זכאותם של אוכלוסיות חדשות להיכלל בהסכם הניידות, וכי, ממילא, אם יכללו בו אוכלוסיות חדשות, יהיה צורך בהסכם ניידות חדש תהליך שייקח זמן רב. עוד טענה המדינה שבתקופת בחירות היא אינה רשאית לקבל החלטות שמשמעותן שינוי מדיניות משמעותי.

אפתח ואומר, שלצערי, גורמים מסויימים מקרבנו פועלים, בניגוד לעמדת המרכז לעיוור, ולמרות שעומדת עתירה בפני בית המשפט העליון (בשבתו כבג”צ), וטוענים בפני הוועדה האמורה במטרה לכלול את הציבור שלנו בהסדר הניידות החדש שיתגבש. איני יכול להכביר במילים עד כמה פעולה זו מנוגדת לאינטרס שלנו, אבל מתוך עמדת המדינה לבג”צ ניתן להבין שהיא משחקת לידה, כי היא גם מאפשרת להעלות ספק בעצם זכאותנו וגם מאפשרת לה למשוך זמן עד אין קץ.

 

המענה שאנו נתנו לעמדת המדינה בנושא זה, התייחס לכך, שבראש ובראשונה, איננו שייכים לדיון שלה כי זכאותנו כבר הוכרה ואינה מוטלת בספק, שאנו אדישים לשאלה דרך איזה “צינור” יועבר לנו הכסף, ובלבד שהסכום שיועבר יושווה לסכום הקצבה שמקבלים זכאי קצבת ניידות מחוסרי רכב, שלא תפגע אף אחת מזכויותינו המוכרות כיום ושהדבר יקרה באופן מיידי. עוד טענו בתגובה לבקשת המדינה, שאין להטיל ספק בזכאותנו לקבל את הסיוע הכספי לניידות וכי ניסיונות המדינה להטיל בזכות זו ספק הן לעג לרש. זאת ועוד, הרי הצו שהוציא מלפניו בית המשפט הוצא כבר לאחר שהמדינה הציגה את הוועדה ואת עבודתה ובית המשפט הורה לה להתייחס לטענותינו למרות זאת, כבר אז.

 

לנושא הבחירות התייחסנו גם כן. לטעמנו אין להן כל קשר להליך. לא מדובר “בשינוי מדיניות” כי אם המשך המדיניות הקיימת אך בתיקון האפלייה המתמשכת בדרך של תיקון הסכום המוענק לנו. כמו כן ציינו שהמצב אליו נקלענו, בחירות חוזרות, צריך להיות שיקול מקל אשר מאפשר לקבל החלטות מעין אלו. ציינו גם שהמדינה מדברת בשני קולות סותרים, שכן, הנה כי כן, ממש לפני ימים ספורים הודיעו שר הרווחה ושר האוצר, “בתקופת הבחירות”, על ביטול ההחלטה להפחית מתשלומי הפנסייה של העמיתים בקרנות הוותיקות. אם ניתן לקבל החלטה כזו ניתן לקבל החלטה גם בעניין שלנו. עוד הזכרנו לבית המשפט ששר האוצר נמנע מלחתום על הצו להעלאת מחירי החלב, במשך כל תקופת הבחירות הראשונה, משיקוליו שלו. או במלים אחרות – כאשר השיקול הפוליטי מחייב זאת, יכולה הממשלה לעשות כרצונה גם בתקופת המעבר, אך משאינה רואה שיקול פוליטי בענייננו היא מוצאת לה תירוצים להתכסות בהם.

 

כשבית המשפט ייתן החלטה בדבר בקשת הארכה, נעדכן את הציבור.

 

אסיים נושא זה בציטוט מדברי שר האוצר, שנאמרו כשחתם, בסופו של דבר, על הצו להעלאת מחירי החלב אחרי שבג”צ הורה לו לעשות זאת: “אני חותם על הצו תחת מחאה, ציפיתי מבית המשפט העליון לעמוד לצד האוכלוסיות החלשות ולא לצד המונופולים”.

 

כמו שר האוצר, גם אני מצפה זאת, אך לפני שבג”צ יעמוד לצד האוכלוסיות החלשות, אני מצפה זאת משר האוצר עצמו!

 

ימי הקיץ לפנינו, חופשות ופעילות פנאי לרוב. אני מאחל לכולם הנאה מרובה מתקופה זו, ומפציר בכם להקפיד על כללי הזהירות, שמרו על עצמכם ועל בני משפחותיכם.

 

קיץ שמח,

 

נתי ביאליסטוק-כהן

המנהל הכללי

Print Friendly, PDF & Email