דבר המנהל הכללי / איגרת מס’ 22 לציבור 26.9.19

שלום חברים,

 

ראש השנה וחגי תשרי ממשמשים ובאים וזו הזדמנות נאותה להציג מספר דברים, וכמובן לאחל את האיחולים הטובים לשנה החדשה.

השנה החולפת התאפיינה, במידה רבה, בעצירת המשק הישראלי בשל שתי מערכות בחירות רצופות שמונעות מאיתנו לנסות ולקדם עניינים חשובים שהיו על סדר היום שלנו מול מקבלי החלטות ורשויות ציבוריות, אך יחד עם זאת, המרכז לעיוור לא שוקט על שמריו ועוסק בנושאים חשובים שניתן לקדם, גם עם רשויות שלטון משותקות. כך למשל עסקנו רבות בקידום מודעות ובפיתוח פרויקטים ושיתופי פעולה יפים עם ולמען הקהילה.

אחת הפעילות הבולטות להעלאת המודעות לצרכים של אנשים עם עיוורון, היא תערוכת “מקל שמקל”, בה, למעלה מ 40 אמנים ישראלים, הפיחו חיים במקל הנחייה שלנו והפכו אותו ליצירת אמנות. ביצירותיהם, שמו האמנים דגש על מערכת היחסים שלנו, כאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה, עם המקל, ושל הציבור הכללי שרואה בו סמל לעיוורוננו ומעמיס עליו, ועלינו, דעות קדומות שאינן במקומן. לפתיחת התערוכה הגיעו מאות מוזמנים ואנשים מן השורה, ונשאו בו דברים ראש עירית תל-אביב יפו, מר רון חולדאי, נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, מר אברמי טורם, מנהל אגף בכיר הערכה ותכניות במנהל המוגבלויות, מר מרק שמיס ועוד. התערוכה זכתה להצלחה רבה, לחשיפה גבוהה ותחל שיח מעניין בנוגע למקומנו במרחב הציבורי.
בהזדמנות זאת אני רוצה להודות לאוצרת התערוכה, הגברת איה ברנהרד, שאצרה את התערוכה בהתנדבות מלאה.

עוד ראויים לציון שני שתופי פעולה שהתקיימו בחודשים האחרונים.

האחד הוא שיתוף הפעולה עם בית הספר לאיפור מקצועי של ירין שחף, שבמסגרתו הוזמנו נשים עם עיוורון ולקויות ראייה לסדנאות איפור מותאמות, ששיפרו את יכולתן להתאפר באופן עצמאי והדבר קיבל משוב חיובי ונהדר מהנשים שהשתתפו בו. המשתתפות סיפרו שהסדנה שיפרה את תחושתן העצמית ואת הדימוי שלהן בעיני עצמן ובעיני הסובבים אותן והעניקה להן כלי חשוב לטיפוח.

השני הוא קורס “יוזמים עסק” לאנשים עם עיוורון ולקות ראייה,  הקורס נערך  בשיתוף פעולה מלא בין המרכז לעיוור בישראל למעוף תל-אביב ובסבסוד משרד הכלכלה. הקורס הותאם במיוחד לאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה, במטרה להעניק כלים יעילים וטובים להקמת עסק בתחום עיסוקם. השתתפו בקורס זה 18 משתתפים שנהנו מתכנים עשירים, מרצים מעולים ורכישת כלים אפקטיביים להקמת עסק פרטי וניהולו. בתום הקורס אף התארחנו בלשכת שר הכלכלה, ח”כ אלי כהן, ודנו על תכניות המשך שאודותם נפרסם בקרוב.

אני מניח שרבים היו רוצים לשמוע עדכון בנוגע להתקדמות בנושא דמי הליווי, ולצערי אין חדש. כזכור לכולם המועד הבא לדיון בבית המשפט העליון נקבע לחודש דצמבר, ואנו נעדכן ונערך לקראתו במועד.

ועם הפנים לעתיד, נאחל לכולנו שנה טובה ומוצלחת, בה יוסרו החסמים שמעכבים את הטיפול בעניינים שמטרידים אותנו, בה נוכל להמשיך ליזום פעולות שמקדמות את הקהילה ומעצימות אותה, וכן שנפקח עיניים לציבור הרחב באשר ליכולות ולזכויות שלנו בכל מקום ובכל זמן.

אני מבקש לאחל, ברוח זו, גם לכם, לכל אחת ולכל אחד מכם, שנה טובה בה תגשימו ותעצימו את עצמכם יחד עם כל אוהביכם.

 

שלכם,

 

נתי ביאליסטוק-כהן

המנהל הכללי

Print Friendly, PDF & Email