עדכוני המרכז לעיוור 21-07-20

עדכון בנושא דמי הליווי

בשעה טובה, התקבל בשבוע שעבר לחשבונות הבנק של הזכאים תשלום דמי הליווי בערכו המעודכן, עם זאת, ולפי הודעות רשמיות שקיבלנו ממשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, התשלום הרטרואקטיבי יועבר רק לאחר קבלת תקציב יעודי ממשרד האוצר. אנו ממשיכים להאבק לקבלת התשלום במהרה,מקווים שנצליח.

הבהרה חשובה לגבי עטיית מסכות

מאחר שיש אי הבנה לגבי ההנחיות ואנשים עלולים לטעות באשר לפטור שחל לכאורה על אנשים עם מוגבלות, נבקש להבהיר את המצב. אכן בצו בריאות הציבור מופיע פטור מעטיית מסיכות לאנשים עם מוגבלות, אולם פטור זה מסוייג ואינו גורף. לשון הצו קובעת: “אדם שמחמת מוגבלות נפשית, שכלית או רפואית מתקשה באופן משמעותי או שנמנעת ממנו עקב מוגבלותו האמורה, לכסות את הפה ואת האף…”. כלומר, שאדם עם עיוורון או לקות ראייה אינו נכלל באחת מקטגוריות אלו. על כן דרישה מאדם עם עיוורון לעטות מסכה היא דרישה חוקית ולגיטימית, ואי הענות לה עלולה לגרור קנסות בהתאם לצוים ולחוקים הרלוונטים.
בכל מקרה, יש לזכור שצווים אלו באים להגן עלינו ועל חברינו ויש לכבדם בכל מקום ובכל עת, אנו, במרכז לעיוור, נמשיך לדרוש עטיית מסכה בכל כניסה לבניין.

מכתב פרידה ותודה למרכז לעיוור מהמתנדבת רותי אנשל

בחודש האחרון, משמלאו לי שמונים שנה, שמתי לב לעובדה ש”אני” של עכשיו – מורכבת בעצם מאסופה של עשרות אלפי רגעים שחוויתי בחיי, רגעים נפלאים ורגעים נוראים, רגעים קסומים ורגעים מלאי כאב וסבל, וכל כולי למעשה – מורכבת מאלבום הזכרונות של חיי!  אני נעצרת עכשיו על אחד הדפים הבולטים באלבום, שם מצוי הרגע שתחילתו לפני עשרים ושש שנים….. הייתי אז צעירה זקופה ונמרצת, אמא לשלושה ילדים צעירים, מלאת עשייה וחלומות – ולפתע – בשעות ערב של יום רגיל – הובהלתי לקול צפירות האמבולנס לבית חולים, ישר לאגף טיפול נמרץ….. היה זה רגע ארוך מאד בחיי…..  כששוחררתי מבית חולים לאחר שבועות מספר –  יצאתי פצועה ודואבת, עם צלקת ענקית מהצוואר ועד המותן – עדות ותזכורת לניתוח הלב שעברתי!   הייתי מדוכאת מאד, ממש בהלם קיומי, הרגשתי שעד הניתוח הייתי חיונית בריאה ונמרצת, ואחריו  הפכתי לאדם עצוב, מוגבל בתפקוד, שבור וכואב!!  לקח לי זמן די רב להפנים שהמציאות שונה לחלוטין, שבעצם הייתי חולה מאד אלא שלא ידעתי זאת ושחיי – למעשה – ניצלו בנס!!   שתודות לגופי ששידר מצוקה פתאומית, ותודות לרפואה שהתקדמה כל כך , ותודות לזכות שנפלה בחיקי להינתח ובהתנדבות – על ידי הרופא הגאון בעל ידי הזהב, גדול המנתחים בדורו – פרופסור דני גור ז”ל  – תודות לכל אלה, דברים שלמעשה לא היתה לי שליטה עליהם – תודות לאלה – ניצלו חיי!!   וכשחילחלה בי ההכרה  שלמעשה זכיתי בניסים – התעוררה בי תחושה עזה “להחזיר טוב” לעולם!!!   ומעבר לתודות שהרעפתי על רופאי ועל בורא עולם –  רציתי להיות מחויבת לעולם בעשייה של טוב עצמו,  של נתינת יד, של עזרה ולו קטנה, לא לשם כבוד חלילה, לא לשם העצמה חיצונית – רק כדי להרגיש ראויה להתהלך בעולם – זקופה מבחוץ ומחייכת מבפנים.!!

אני זוכרת את היום בו הרמתי את ראשי כלפי מעלה – מקום מושבו של הגדול מכולם ובעוד אני מודה על כל שנתן לי – הבעתי משאלה לעשות טיפת טוב למשהו או מישהו, לתרום, להשאיר טוב, לכבד את הבריאה!

אין לי ספק שמשאלתי מולאה במקום וההוא מלמעלה עזר לי להחליט ! ידעתי מיד, בתחושה עמוקה שאני רוצה לתת מזמני ללקויי ראיה,  וכבר באותו היום יצרתי קשר עם ענת מהמרכז לעיוור וכבר באותו שבוע התחלתי לקריין בהנחייתה למענה הקולי!

אולי בגלל העיתוי הזה בחיי, אולי בגלל השתלשלות הדברים – הקריאה השבועית הזו לתיבות השונות במענה הקולי – התקבלה אצלי כעבודת קודש!!  שבוע אחרי שבוע – ממש ביראת קודש אספתי ומיינתי חומר לקריינו לתיבות השונות, ולא רק שמעולם לא עייפתי מלעשות זאת – כל פעם מחדש חגגתי את הקשר הטלפוני הזה כשתמיד אני מרגישה בליבי את מאזיני שמעבר לקו. אני חושבת שניתן היה לשמוע בקולי את האהבה שנילוותה לקריאה,  את האיכפתיות  והתחושה הנפלאה שמישהו יקר מעבר לקו מאזין לי ויוצא אולי נשכר! ההקראה השבועית הזו הפכה לחשובה בסדר יומי, שום דבר – אף פעם – לא איים לדחותה, לא חג, ולא חופשה ולא מחלה, כך בשנה הראשונה, השניה , השלישית – כך עשרים ושש שנה.!!!!…… שערותי השחורות – הלבינו זה מכבר, ששה חמודים כבר קוראים לי סבתא , שלושה מנהלי המרכז לעיוור התחלפו – ולי מלאו שמונים שנה! החזרתי את זכות ההקראה  למישהו אחר, בתחושה כאילו החזרתי שרביט טוב שהיטיב עימי כל כך!  אלבום הזיכרונות של חיי מכיל הרבה דברים נעימים השזורים במרכז לעיוור – וממלא את הדף הזה בהמון המון טיפות של טוב, ועל כן אני מודה בכל לב למנהל המרכז מר נתי ביאליסטוק הכהן  שלמדתי להכירו בעיקר מתוך הקראת דבריו למאזינים, למדתי לכבדו ולהוקירו לזהות את לבו החם, את מאמציו וכוונותיו הכנות למען קהל הלוקים בראייה, ותודה על תעודת ההוקרה החמה שהגיש לי והמתנה היקרה ללב שזכיתי לקבל– מעשה ידי יהודה מגד זל” – אמן לקוי ראיה, אני מודה לענת בן פורת הנפלאה – הגשר התמידי ביני ובין המרכז, על הלב הענק בו נתברכה, על נועם הליכותיה ודרכה מסבירת הפנים, אלי, לסביבה ולעולם, ותודה לסבינה היקרה לי מאד, אשר הייתה שולחת לי חומר להקראה ומגניבה לתוכו בלב אוהב ומברך, פתק עבורי שהיה תזכורת תמידית לכך שיש אנשים נפלאים בעולם ותודה לילון המקסים שהיה אמון על הברכות שקבלתי , שאסף ושזר בכשרון אדיר ובלב חם מילים מיטיבות לשבחני ולברכני על מעשי, מילים שהעידו על רוחב ליבו הוא, שחיזקו ועטפו בנועם את הוויתי, אני מודה ליקר בין מאזיני – נתי שפירא מכפר סבא – שוחר התרבות , שדאג להודות ולברכני בכל חג במשך כל כך הרבה שנים, וכשבא לפגוש אותי במרכז לעיוור בתחילת דרכי שם – זרק לעברי לאחר שפיטפטנו מעט את המשפט ואמר לי: את באמת יפה! ומאז אני נוצרת את המחמאה הזו והולכת בזכותו בהרגשה שאני כזו… ותודה ליוכי  מלאת הידע והחכמה המאזינה היקרה לי מאד, על שיחות נעימות מלב אל לב שנוצרו ביננו, ולסוריה מירושליים שדאגה להודות לי פעמים כה רבות .

אתם מעבר לקו – מאזיני היקרים לי מאד אשר נגעתם בליבי – תודה על הזכות הנהדרת שנתתם לי – להשאיר טיפות קטנות של טוב..!!!!        תבורכו בבריאות ובאושר, אוהבת, רותי אנשל. יולי  2020

קול קורא להציע צילומים של עבודות אמנות  של אנשים עם עיוורון או לקויות ראייה

כבכל שנה, המרכז לעיוור בישראל מפיק לוח שנה קטן הנשלח לתורמים לקראת ראש השנה.
אנו מזמינים אתכם להציע צילומים של עבודות אומנות מעשה ידכם, להדפסה בלוח השנה. התמונות יודפסו בגודל של 6 ס”מ ( רוחב)  על 5 ס”מ ( גובה) .
אנא שלחו את התמונות – ברזולוציה מקסימלית למייל  anat@ibcu.org.il
* אין אנו מבטיחים לפרסם את כל העבודות, מתוכן יבחרו 12 תמונות ללוח.

הרשמה לתכנית המנהיגות הארצית של לינק 20 בעיצומה!

תכנית המנהיגות הארצית היא תכנית ייחודית, שמטרתה להעניק לצעירים עם וללא מוגבלות כלים לעשות את השינוי החברתי שתמיד חלמו עליו. כתנועה של בוגרים אנחנו שואפים  להפוך את השילוב והסובלנות החברתית לסוגיות מרכזיות בחברה הישראלית. בוגרי התכנית יהפכו לחלק מרשת הבוגרים של לינק 20. פעילים שסיימו את תכניות ההכשרה שלנו משפיעים בפלטפורמות דיגיטליות משגשגות, מובילים מהלכים ציבוריים נועזים וקמפיינים יצירתיים שמלווים אותם.
מכירים צעירים (בגילאי 20-35) שהתכנית יכולה להתאים להם?
התכנית תתחיל בחודש אוקטובר 2020 (אחרי החגים) ותימשך עד מרץ 2021
לפרטים נוספים והרשמה לחצו : https://bit.ly/3hHQeQ3
לשאלות ניתן להיות בקשר עם סיון רז, רכזת תכניות המנהיגות של לינק 20 במייל: sivan@rudermanfoundation.org
ההרשמה פתוחה עד ה2.8.2020

קול קורא לקבלת עמדת הציבור לעניין היבטים ייחודיים בממשק בין אדם עם מוגבלות עם גורם אכיפה

ביום 30 במאי 2020 נהרג איאד אל חלאק ז”ל, צעיר בן 31 ממזרח ירושלים, אדם עם מוגבלות שנורה על ידי כוחות הביטחון. מקרה זה מתווסף לעוד שלושה מקרים בשנה וחצי האחרונות, בהם נהרגו אנשים עם מוגבלות בעת תקרית עם כוחות לאכיפת החוק ואבטחה.
לאור זאת, ביום 18 ביוני 2020 יזם כבוד נשיא המדינה, ראובן ריבלין, את הקמתה של ועדה בינמשרדית, בה חברים גורמי מקצוע מכלל המשרדים הרלבנטיים וכן נציגי האוכלוסיות והארגונים המובילים בתחום.
תפקידה לגבש תכנית ליצירת מפגש מותאם ומקצועי בעת מתן שירות, אכיפת חוק ושמירה על הביטחון והסדר הציבורי בין גורמי הביטחון לבין אנשים עם מוגבלות.
בישיבת הוועדה מיום 24 ביוני 2020 הוחלט על הקמת שלוש וועדות משנה, שאחת מהן היא:
וועדת המשנה –היבטים ייחודיים בממשק בין אדם עם מוגבלות עם גורם אכיפה.
הוועדה נדרשת לבחון ולהגיש את המלצותיה בעניינים הבאים:
.1 כיצד לזהות אדם עם מוגבלות בעת מפגש עמו, הן תוך כדי אכיפת חוק, ושמירה על הביטחון והסדר הציבורי, והן על מנת לתת לו שירות מותאם; כיצד לפנות ולסייע לאדם עם מוגבלות ומהן הדרכים בהן ניתן לתת שירות מותאם לאדם תוך שמירה על מקצועיות עבודת האכיפה ושמירת הביטחון והסדר הציבורי.
.2 מיפוי הממשקים השונים של אנשים עם מוגבלות עם גורמי האכיפה ובחינת האתגרים הייחודיים לממשקים אלה.
.3 כיצד ניתן לייצר תקשורת הדדית טובה ופורייה בין אנשים עם מוגבלות וגורמי אכיפה כולל הסברה בקרב אנשים עם מוגבלות.
.4 מיפוי אנשים עם מוגבלות היכולים לסייע לגורמי האכיפה והביטחון בביצוע תפקידם ואף להצטרף לשורותיהם.

וועדת המשנה פונה בזאת, לציבור הרחב בהזמנה להשמיע עמדתו בנושא הנדון.

ניתן להעביר התייחסויות בכתב ו/או בקשות להופיע בפני הועדה, עד ליום 23 ביולי 2020
לכתובת המייל: noa.bs@akim.org.il מִסְפָּר פקס: 03-6470055 מִסְפָּר טלפון: 052-8221221 (יעל). יש לפרט בגוף המייל פרטי התקשרות ואיש קשר.

וועדת המשנה רשאית לעשות כל שימוש בתוכן נייר העמדה לצורך גיבוש המלצותיה הסופיות.

ככל שמגיש או מציג העמדה מבקש שלא לפרסם את נייר העמדה או חלקים ממנו, עליו לציין זאת בכתב ובמפורש, תוך ציון הנימוקים לבקשתו.

בתודה רבה להשתתפותכם.
חברי ועדת המשנה

בברכת בריאות איתנה.

אתם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה, הצעה ועניין,
בטלפון 03-7915555 ובמייל
isaelblindcenter3@ibcu.org.il