אגרת המנהל הכללי מספר 31

שלום חברים,

בליינד דיי האחת עשר מאחורינו, וניתן לסכם אותו בסיפוק רב.

אירוע השיא של יום המודעות לאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה, נערך ברחבת תיאטרון הבימה בתל- אביב, בהשתתפות מאות מבקרים.
תערוכת צילומים ברחבת הבימה של הצלם המוערך יובל חן, “משפחה ישראלית רואה 6\6”, התערוכה הציגה, צילומי ענק של 7 משפחות של אנשים עם עיוורון.
התערוכה שמה את האדם עם העיוורון במרכז, מרכז העיר תל- אביב, בחיק משפחתו כחלק מהכלל ומהחברה הכללית.
לראשונה בישראל התערוכה והמייצג כולו הונגשו בעזרת מערכת Step-Hear של חברת מהל”ב ובעזרת שלטים קוליים הדגימו לציבור את חשיבות ההנגשה עבור אנשים עם עיוורון .

המבקרים בתערוכה זכו גם לטעימה מחיי היום יום של האנשים עם עיוורון, באמצעות המחשה שעסקו בנושאים שונים. עמדת עיסויים  בניצוחו של סלומון ביטון וסיירת המעסים, שהזמינה את הקהל הרחב להנות מעיסוי קצר בידי מעסה עם עיוורון. על שביל האופניים, קבוצת כן ולא התנדבה להציב אופני טנדם  והזמינו את הקהל הרחב להתנסות ברכיבה בעיניים עצומות עם רוכבי טנדם מקצועיים. בנוסף, עמדות של משקפי אורקם המסייעים לאנשים עם לקות ראייה ומשחקים ואביזרים מונגשים הוצעו להתנסות לקהל הרחב. תיאטרון הבימה לקח חלק במיזם והקרין על גבי הקיר המרכזי של התיאטרון את תערוכת הצילומים.

פעיליות נוספות ושיתופי פעולה חדשים נערכו ברחבי הארץ:

לשכת עורכי הדין בשת”פ עם המרכז לעיוור בישראל, החשיכו את כלל אולמות בתי המשפט בתל אביב, חיפה, ירושלים, באר שבע, לוד ונוף הגליל. האולמות הוחשכו למשך 4 דק’ שלמות. במהלך החשכת האולם, השופטים הקריאו באמצעות פנס קטע קצר שמבטא את האתגרים הניצבים בפני אנשים עם עיוורון בעת הליכה במרחב הציבורי ובעת השתלבות במקומות העבודה ובחיי היום יום בישראל. במקביל להחשכת אולמות בתי המשפט המחוזיים, במטה המרכזי של לשכת עורכי הדין בראשל”צ החלו את הדיונים עם כיסוי עיניים ממותגים של יום הבליינד דיי 6.6. ‘Blind Day כאות הזדהות ליום המודעות לאנשים עם עיוורון .

במסגרת יום הבליינד די ערכנו מפגש מיוחד בין מדריכי החווה הטיפולית  ‘חוות קבליירו’ בפארק הלאומי ברמת-גן לבין אנשים עם עיוורון שזכו לרכוב בפעם הראשונה בחייהם. הפעילות לוותה בהדרכת הצוות המקצועי של החווה. בתום האירוע נאמו ראש עיריית רמת-גן כרמל שאמה הכהן ומנכ”ל המרכז לעיוור נתי ביאליסטוק כהן ודיברו על החשיבות בקידום מרחב נגיש לאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה ברחבי העיר רמת-גן.

ערכנו משחק ראווה במיוחד בכדורת דשא לאנשים עם עיוורון במועדון הכדורת ברעננה ובשיתוף פעולה של עיריית רעננה והמרכז לעיוור בישראל. כדורת דשא הוא משחק כדור, שמקורו באנגליה.

שת”פ עם הרשויות המקומיות- למהלך שיווקי שקידם  את יום המודעות לאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה. הערים שלקחו חלק: ת”א, ירושלים, חיפה, רמת-גן, אשדוד, ראשל”צ, פתח תקווה, באר שבע, רעננה, אורנית, מודיעין רעות, קריית מוצקין, בנימינה, טבריה וראש העין.

הונגשו את מהדורת החדשות באמצעות תיאור קולי של כתבות המהדורה, בשיתוף פעולה ייחודי שכלל את הרשות השנייה וחברות הכבלים והלווין YES ו-HOT.

רשת רמי לוי בשיתוף עם המרכז לעיוור הוציאה למשך שבוע שלם קבלות ייעודיות ליום הבליינד דיי שהביעו תמיכה והזדהות עם יום המודעות לאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה בישראל.

תפילה בעיניים עצומות בחסות הקהילות היהודיות באירופה. ב-6.6 התקיימה תפילה ייחודית עם כיסוי עיניים, בקהילות היהודיות בלייפציג גרמניה ובציריך שוויץ.

לצד האירועים שהזכרתי, זכינו לחשיפה תקשורתית גבוהה, ונושאים חשובים שעל סדר יומנו נזכרו בכל כלי התקשורת – טלוויזיה, רדיו, עיתונות כתובה ורשתות חברתיות, נתנו במה לנושאים רבים שביקשנו לציין ובהם תעסוקה, חברה ופנאי, ספורט אתגרי ומשפחה. כל אלו הביאו לידי ביטוי, לצד צרכינו המיוחדים, גם את יכולותינו ואיכותם של חברי הקהילה, ממקום מכבד ומכיל, בגובה העיניים.

המשותף והחשוב בכל האירועים האלו הוא מיקום של האדם עם העיוורון במרכז המרחב הציבורי ברחבי ישראל תוך החדרת מסר ברור וחד, האדם עם העיוורון הוא חלק מהקהילה, חלק מהחברה.

אני מודה לכל חברי הקהילה שנרתמו לעשייה הברוכה, שהסכימו לחשוף את סיפורם ולשתף בו את הציבור הרחב. אני מודה גם לכל הארגונים השותפים, שהרימו אירועים שונים בתחומי עיסוקם ותרמו רבות להצלחת היום החשוב הזה ולהגברת המודעות. כמובן, שלא ניתן לסיים מבלי להודות לצוות מתנדבים ועובדי המרכז הנפלאים שפעלו ללא לאות.

לאגרת זאת אני מצרף בשמחה קול קורא של קק”ל המיועד לאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה, קק”ל שקדו רבות בכדי להתאים את הקול קורא לצרכים של הקהילה שלנו ושמו לעצמם למטרה לקדם את הקהילה  בעזרת קול קורא זה, נשמח אם תציעו הצעות,  לפרטים לחצו כאן.

בברכה ובהצלחה לכולם,

נתי ביאליסטוק-כהן
המנהל הכללי

Print Friendly, PDF & Email